Szefowie służb celnych z jedenastu krajów Europy w Rzeszowie

Beata Bartman 2019-05-07
UDOSTĘPNIJ:
Szefowie służb celnych z jedenastu krajów Europy w Rzeszowie
W Rzeszowie rozpoczęło się posiedzenie Komitetu Sterującego CELBET- grupy eksperckiej ds. wschodniej i południowo-wschodniej granicy zewnętrznej Unii Europejskiej. Uczestniczą w nim szefowie administracji celnych z jedenastu krajów oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej. Ich współpraca ma pomagać w ochronie wschodniej granicy Unii i zapobieganiu przestępczości.

Wschodnia granica Unii Europejskiej to nie tylko w przypadku Polski ogromne wyzwanie. Tylko w ubiegłym roku na Podkarpaciu udaremniono przemyt ponad 26 milionów sztuk papierosów i ponad 20 ton tytoniu. Przekraczający granice podejmują próby przemytu bursztynu, farmaceutyków, przemycane są żywe raki, spreparowane gatunki chronionych gatunków ptaków, sproszkowane wkłady katalizatorów samochodowych czy pestycydów. W każdym z 11 krajów grupy CELBET inna jest specyfika granicznej przestępczości, we wszystkich celem jest jej udaremnianie ale w taki sposób by nie paraliżowało to odprawy podróżnych.

Marian Banaś, szef Krajowej Administracji Skarbowej - Mamy kilka obszarów tej współpracy, a mianowicie grupę ekspertów do spraw zarządzania ryzykiem, kontroli operacyjnej, wspólnych szkoleń, wyposażenia w sprzęt graniczny naszych funkcjonariuszy.

Pomysł zrodził się 5 lat temu z rozmów przedstawicieli Polski Finlandii i Estonii. Projekt funkcjonuje już 3 lata i łączy przedstawicieli 11 krajów.

Jyrki Linna, szef Grupy CELBET - Pracujemy nad 40 różnymi zadaniami w sześciu różnych obszarach np. nad narzędziem, które pozwoli ocenić poziom efektywności przejść granicznych i dotyczącymi analizy ryzyka na przejściu przy odprawie osób, samochodów, towarów.

Ta analiza ryzyka to ocena jakie kontrole podjąć by walcząc z przestępczością graniczną nie powodować jednocześnie blokady granicy i utrudnień dla podróżnych.

Philip Kermode, Dyrekcja Generalna Ds. Podatków i Unii Celnej w Komisji Europejskiej - Celbet jest bardzo ważna inicjatywą, która pomaga nam wprowadzić pewne zmiany legislacyjne, które pozwolą skuteczniej chronić obszar celny UE.

Celbet to 30 osób z zarządu i 100 osób tworzących tzw. graniczne grupy kontaktowe w sumie jeden zespół wypracowujący praktyczne i przydatne rozwiązania, stosowane przy ochronie granicy.

Grzegorz Skowronek, dyr. Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie - Wyjeżdżamy na przejście graniczne w Budomierzu, to miejsce szczególne bo tam kontrole odbywają się wspólnie ze strażą graniczną i służbami celnymi z Ukrainy. U nas funkcjonuje często a w Unii Europejskiej zdarza się bardzo rzadko.

Członkami Celbetu są oprócz pomysłodawców czyli Polski Finlandii i Estonii także Bułgaria, Chorwacja, Grecja, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Źródło:
Aktualności